Bratříčci Svatého Františka

Marta Guśniowska

Bratříčci Svatého Františka

překlad a výprava: Pavel Hubička
režie: Jacek Popławski
hudba: Pavel Helebrand

František, zvaný též „chudáček z Assisi“, nebo také „nejveselejší ze svatých“, miloval celý svět a zvlášť jeho „menší“ obyvatele – zvířátka. Ta malá i ta velká, milá i strašlivá. V textu Marty Guśniowské cestuje sv. František světem, potkává lidi i zvířata a ke všem je dobrý. Usmiřuje rozvášněné, těší smutné, baví ponuré. Se zvířaty mu to jde snadno, s lidmi už je to těžší. Cosi jim dává ale i sám sebe obohacuje. Připomíná nám dětskou schopnost úžasu a nadšení z nejobyčejnějších věcí a rozvíjení citlivosti, s níž bychom měli kráčet životem. Ukazuje nám, jak fascinující může být svět, když si jen najdeme čas, abychom se zastavili a pohlíželi na něj s dětskou vnímavostí.

V Polsku byla inscenace poprvé uvedena na jeviště v Teatrze Lalek Opole v režii známého českého režiséra Petra Nosálka.

Délka představení: 50 min.

Několik slov o autorce a režiséru inscenace:

Marta Guśniowska
Polská autorka knížek a divadelních her pro starší i mladší publikum, spolupracující s většinou polských loutkových divadel. Je jedním z nejčastěji frekventovaných autorů na polských scénách. Napsala přes 100 divadelních her pro mladé publikum. Její texty inteligentním a humorným způsobem hovoří o věcech neobvykle vážných – o přátelství, jinakosti, bytí sebou, překonávání stereotypů, odcházení. Halina Waszkiel v měsíčníku Teatr o Martě Guśniowské poznamenala: „Psaní Marty Guśniowské je zároveň pohádka i absurdní divadlo, ale vždycky je to divadlo fantazie, metafory, paraboly. Její díla by se měla prodávat v lékárnách jako lék na depresi a detoxikaci na zlo světa.“
Mata Guśniowska je několikanásobnou nositelkou ceny „Ogólnopolski konkurs na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej“ – obdoby naší Ceny Radoka – mezi jinými rovněž za divadelní hru „O mniejszych Braciszkach Świętego Franciszka“ (Bratříčci svatého Františka). Je rovněž mnohanásobnou laureátkou „Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży“, organizované nejvýznamnějším polským centrem dětského umění – „Centrum sztuki dziecka“ v Poznani.

Jacek Popławski
Ředitel a umělecký vedoucí divadla Banialuka a ředitel Mezinárodního festivalu loutkářských umění v Bielsku-Białej, herec, režisér. Svou profesní dráhu začínal jako herec v divadle Maska v Rzeszově a v divadle Ateneum v Katowicích. Režíroval inscenace v Słupsku, Będzině, Katowicích, Rzeszowě, Częstochowé. V roce 2006 obdržel ocenění „Ogólnopolski konkurs na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej“ za roli Torgolika v představení „O Smoku Grubeloku” v režii Petra Nosálka.

Zpět na:
Všechna představení
Večerní Radost – představení pro mládež a dospělé